2016 KCPE Top Candidates

Looking for the list of 2016 KCPE top candidates? Below we have looked at some of the best students and the school they come from. The top student in 2016 had 437 marks.

2016 KCPE Top Candidates

Name of student                                    Name of school

1.    Victor Odour Odhiambo          Disy Special School Kakamega 437
2.    Kaboi Kevin Ngatia                   Tender care Academy Komarock 436
3.    Ogongo Titus Anyona               Marel Academy Bungoma 434
4.    Gitonga Caroline                      Gatwiri Fred’s Academy 434
5.    Linda Noel                                 Xaverian School Kisumu 433
6.    Mwangi Karen Wambui          Karatina DEB primary 433
7.    Janerose Wanjiku Mwangi    St Marys Nakuru 433
8.    Mutinda Kelvin Mutua          Tendercare Academy Komarock 432
9.    Kevin Mutua                            Tendercare Academy Komarock 432
10.    Juliet Avula                            Hill school Eldoret 431
11.    FAITH Swenya                       St Peter Elite 431
12.    Mwambu Timothy Kinoti    Makini School Nairobi 430
13.    Terry Anita                              St Peter Capeview Homabay 430
14.    Florence Akoth                      Tender Care Academ Komarock 430
15.    Mike Mwaniki                        Moi Primary Kabarack 429
16.    Igneer Ebby Luyali               Makini School 429
17.    Ndiga Lewis Mutwiri             Mt Kenya Academy 429
18.    Gatimu  Linus Mwai             Tendercare Academy Komarock 429
19.    Mbwanga E chuvunira         Tendercare Academy Komarock429
20.    Gatimu Linus Mwai             Tendercare AcademyKomarock 429
21.    Mutugi Fiona Britiny           Tendercare Academy Komarock 429
22.    Nelson Harun Muturi          Makini School Nairobi 428
23.    Guyo Safia Galm                   Tendercare Academy Komarock 428
24.    Brandon Chisika                   Tendercare Academy Komarock428
25.    Sophia Galm                          Tendercare Academy Komarock 428
26.    Ngugi JeanWanjira              Good Shepherd Kerugoya 427
27.    Oyondi Hector Olieka          Olerai Primary School Rongai 427
28.    Beacon Moriga Ogega            Set Green Academy Kisii 427
29.    Kipkoech Mark Kago              Makini School Nairobi 427
30.    Njuguna Lucy Wangari         Carmelvale Catholic Nairobi 427
31.    Louis Alvin                               Rophine Field Utawala 426
32.    Tevor Kenai                               Tendercare Academy Komarock426
33.    Chiveli Maureen Nasimiyu      Excel Academy Kawangware 426
34.    EPHRAIM Munene Githiji      Westway Academy Gilgil 426
35.    Kenei Trevor Kipchumba        Tender Care Academy Komarock 426
36.    Nyakundi M Mordecai         Eronge SDA Nyamira     426
37.    Gloria Mumbi                        Kipkeino School Eldoret     426
38.    Alex Kimutai Kurgat          Green vale School Eldoter 426
39.    Eugene asava                       Mudasa Academy Vihiga 425
40.    Ng’ang’a Ian  Mutuge            Moi Educational Centre 425
41.    Mary Muthoni Maina           Littel friends Academy Nivasha425
42.    Yvonne Chepkurui            Holy Rosary Girls Turbo 425
43.    Brian Agape                         Rophine Field Utawala 425
44.    Michelle Chebet                  Kipkeino School Eldoret 425
45.    Gachanga Joy Wamuhu               Utafiti Primary School Kiambu 425
46.    Maina MARY Muthoni           Littel friends Academy Naivasha425
47.    Musembi Danieal Kioko            Pinnacle SCHOOL Rongai 424
48.    Kinyanjui Meshack Mwangi      Riverbank Academy 424
49.    Mwawaza Flora Sangulu           Mary Immacullate Bahati 424

50.    Dennis wachira Kimunya          Vidhu Ramji Muranga 424
51.    Peter Mwai                                   Waigwa Nyeri424
52.    Mwikali Joyce Kyalo                 Anthena School Machakos 423
53.    Orwa Ojijo Alox                    Eronge SDA Nyamira 423
54.    Vannessa Tunge                  Kipkeino School Eldoret 423
55.    Kinyua Lorna                              Makena Fred’s Academy 422
56.    Muhammad Allan Mwangi               Good Shepherd Nyeri 422
57.    Jasmine Kigen                             Sun& shield Academy 422
58.    Opiyo Vincent Otieno               Awelo School SIAYA 422
59.    Lsley Evans Ciita                         Makini School 422
60.    Seth otieno                                 King Solon Academy Kisumu 422
61.    Shadrack Maina Mwangi           Littele Friends Naivasha 422
62.    Justine                                                     Tultoek Nakuru 422
63.    Anita Mutheo                            Machakos 422
64.    Brandon Boit                         Kipkeiono School Eldoret 422
65.    Mbogo  justice Njoroge                 Littele Friends Naivasha 422
66.    Mwangi Shdarck MAINA               Littele Friends Naivasha 422
67.    Mwita Joash Chacha              Olerai Primary School Rongai 421
68.    Saabirin Abdulkadir Ahmed         Al-Ansaaru Primary 421
69.    Bennard Kayera                              Golden Elites KISUMU 421
70.    PRISILLA Mwangi Muthoni                     Nyeri Good Shepherd 421
71.    Alfred Edgar Opanda Mbale                        Shalom Academy 421
72.    Mayaka Abuga Allan                         Eronge SDA Nyami